DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 30.05.2015 08:16:48 

Prodej zahradkářské techniky

Poradna
Poradna

 

 

Založení trávníku

Založení trávníku

Podle slov jednoho aglického šlechtice, jak je zaznamenal v jedné ze svých knih Karel Čapek, je to s trávníkem docela prosté:

„ To se musí dobře a hluboce připravit půda, musí být živná a propustná, ani kyselá ani mastná, ani težká ani jalová. Potom se musí dobře urovnat, aby byla jako stůl. Pak zasejete travní semínko a půdu pečlivě uválcujete, potom denně kropíte a když tráva vyroste, týden co týden ji posečete, posečenou vymete košťaty a trávník zválcujete. Musíte jej denně kropit, rosit, zavlažovat, stříkat čili zadešťovat, a když toto budete činit třista let, bude mít právě tak dobrý trávník jako já“.

Krásná rada od anglického šlechtice. Podívejme se nyní stručně jak si trávník založit.

Přípravná fáze založení trávníku

Trávník pro růst potřebuje nejlépe střední až středně těžkou půdu. Velmi lehkou písčitou půdu lze poupravit přidání jílových minerálů, do těžkých půd je nutné přidat písek. Případně je možné pro vrchní vegetační vrstvu použít speciální trávníkový substrát, který je již namíchán rovnou k použití. Tato varianta je velmi finančně náročná.

Úprava pH, to je další předvýsevová činnost. Trávník potřebuje po růst pH půdy v rozpětí 5,5 -6,5. pH půdy lze zjistit rozborem půdy nebo pomocí testerů. Zvýšení pH dosáhneme pomocí Dolomitického vápence. Vápenec nám do půdy také přidá i důležitý prvek pro růst a to hořčík. S aplikací Dolomitického vápence můžeme aplikovat i kombinované hnojivo s prvky fosfor a draslík pro zásobní hnojení. Hnojivo aplikujeme před samotnou přípravou půdy, aby se při rytí, kultivaci dostala hnojiva do celého půdního profilu.

Velmi důležitým opratřením je odplevelení plochy pro budoucí trávník. Tímto opatřením zamezíme pozdějšímu velkému zaplavelení trávníku a usnadníme si pozdější údržbu a starosti. Některé plevele, zejména pak, pýr obecný, kopřiva a jiné vytrvalé plevele jdou již vzrostlém trávníku likvidovat velice těžce nebo vůbec!

Odplevelení provádíme neselektivními - TOTÁLNÍMI - herbicidy - viz. naše sekce - Herbicidy ( Roundup 360SL, Rondup energy 450SL, Klinik Duo 360SL, Madrigal 360SL ). Přípravky aplikujeme v době jejich intezivního růstu. Přípravky pro správné a účinné působení necháme působit minimálně čtrnáct dní. Toto opatřaní je nejlépe provést na podzim, ve dvou vlnách (opakovat pa cca 1. měsíci) a výsev až na jaře. Na jaře, cca 5 týdny před výsem, opět aplikovat postřikek herbicidem ( Roundup 360SL, Rondup energy 450SL, Klinik Duo 360SL, Madrigal 360SL ) při opětovném výskytu nežádoucích plevelů, je možné toto opatření zopakovat.


Příprava půdy před výsevem

přípravě pozemku a půdy před výsevem trávníku je nutné věnovat velkou pozornost. Hrubou přípravu půdy jako je modelování terénu, rytí, orba, práce s kultivátorem, je vhodné provést na podzim s následným výsevem na jaře. Půda bude přes zimu dostatečně slehlá a na jaře následuje poslední úprava terénu, půdy. Hráběmi či speciálními stroji provedeme nakypření, pečlivé urovnání a utužení pozemku. Toto se velmi vyplatí, protože ponechané nerovnosti nebo nově vzniklé prohlubně znemožní v budoucnu rovnoměrné sekání a zhoršují funkčnost a estetický vzhled trávníku.


Pamatujte, že základním předpokladem pro vypěstování kvalitního a krásného trávníku je co nejrovnější povrch půdy a to jak u rovinatých pozamků, tak i u pěčlivě vymodelovaného.


Výsev

Nejvhodnejší termíny na výsev trávníku jsou jarní – od poloviny dubna do konce května a podzimní – od poloviny srpna do poloviny září. Samozřejmě je možné vysévat i mimo tyto termíny, ale je potřeba počítat, například v létě, s větší potřebou zavlažování - klíčící travní osivo nesmí přeschnout!! - nebo na podzim s pomálým vscházením.

Výsevné množství travního osiva

u krajinných trávníků je výsevek 1,5 kg / 100 m2, u užitkových 2 – 2,5 kg / 100 m2 a u okrasných a sportovních trávníků je výsevek 2,5 - 3 kg / 100 m2 .


Hloubka a způsob setí osiva

Drobnější travní semena vyžadují mělké zasetí do 5 mm, větší až do 10 mm, travní osivo vyséváme na povrch nebo jen velmi mělce a následně travní osivo zapravíme.

Vyséváme ručně nebo strojně. Při ručním výsevu je vhodné použit různých aplikátorů nebo menších k tomu upravených rozmetadel. Pří výsevu je nutné zajistit rovnoměrné rozmístění osiva po celé ploše. Je vhodné si pozemek rozdělit na menší dílce, kde lze snáze určit přesné nadávkování směsi a její rovnomerné rozmístění. Pro strojní výsev se používají speciální secí stroje, které jsou většinou agregované do různých tipu trávníkových kultivátorů.


Ošetření po výsevu

po zasetí je travní osivo nutné zapravit do povrchové vrstvy půdy a plochu mírně utužit pro vytvoření příznivých podmínek pro vscházení. U velkých ploch se používají lehké rýhované a hladké válce, u menší ploch hrábě a plocha následně ušlape ( po staru s prkénkem přivázaným na botách ) nebo menším lehkým válcem.


Jiné způsoby založení trávníku


  • Drnování


Pokladání travních koberců. Jedná se o položení již předpěstovaného travního koberce. Tato metoda je oproti klasickému výsevu výrazně drašší, ale efekt je okamžitý a úspěšnost založení je veliká.

Travní koberce se pěstují v trávníkových školkách, ty se v posledních letech velmi rozvíjejí i v ČR. Samotnou pokládku je vhodné svěřit specializované firmě, která je strojně a odborně vybavena. Tento způsob se využívá hlavně u reprezentačních trávníků u veřejných a rodinných staveb a k rychlé opravě sportovních ploch.

  • Výsev hydroosevem

Velkoplošná metoda, kdy se na osévané plochy nastřikuje tryskami z cisterny směs vody, travního osiva, hnojiva, organické hmoty a protierozních látek. Tato metoda se používá například pro osev na svazích nebo příkopech u silnic a dálnic.


  • Založení trávníku pomocí travních rohoží 

Osivo je spolu s hnojiven umístěno mezi dvěma vrstvami geotextílie, která se pokládá na půdu. Takto se osévají plochy ohrožené erozí, strmé svahy, vodospodářské stavby apod.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Péče o trávník - likvidace plevele (sedmikráska, jitrocel, pampeliška atd.)

Odplevelení provádíme selektivními - herbicidy - viz. naše sekce - Herbicidy ( Rancho, Fernando 225EC). Přípravky aplikujeme v době jejich intezivního růstu. Přípravky pro správné a účinné působení necháme působit minimálně čtrnáct dní. Toto opatřaní je nejlépe provést na podzim, ve dvou vlnách (opakovat pa cca 3. týdnech). Na jaře,po vyrašení plevele, opět aplikovat postřikem - selektivním herbicidem - (Rancho, Fernando 225EC).  při opětovném výskytu nežádoucích plevelů, je možné toto opatření zopakovat.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hnojení trávníku

Hnojením, zajistíme dostatek živin, pro zdravý růst trávníku, dobře se osvědčily hnojiva s pozvolným uvolňováním živin - pomalým rozpouštěním, mezi takovéto hnojiva, patří např. HYDROKOMPLEX, JARAKOMPLEX - viz naše sekce hnojiva, těmito hnojivy můžete přihnojit i okrasné květiny, jehličnany, ovocné stromky a zeleninu.

---------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.minibike-minicross.cz